Ändring nr 1 av detaljplan 11 för Telfern 3, Krangatan, Alingsås kommun
Den del av planområdet som berörs av ändringen omfattar fastigheten Telfern 3. I gällande detaljplan är fastigheten avsedd för småindustri och hantverk, med tillhörande egenskapsbestämmelser såsom prickmark, högsta byggnadshöjd, största tillåtna byggnadsarea samt minsta avstånd till fastighetsgräns. Detaljplanen handläggs med standardförfarande enligt 5 kap. plan- och bygglagen (PBL). Planen har antagits av kommunstyrelsen den 31 augusti 2026, §138. Beslutsprotokoll och antagandehandlingar samt besvärshänvisning med upplysningar om vad den som vill överklaga antagandebeslutet måste göra, finns längre ned på sidan.

Diarienummer
2025.169 KS
Beskrivning
Syftet med planändringen är att skapa en större flexibilitet vid fastighetsindelning. Genom ändringen ges möjlighet att uppföra bebyggelse närmare fastighetsgränsen än vad som är tillåtet i gällande detaljplan.
Ändringen bedöms vara förenligt med syftet i gällande plan. Förslaget bedöms överensstämma med översiktsplanen samt att den inte medför någon betydande miljöpåverkan.
Planläggningen sker med standardförfarande enligt plan- och bygglagens 5:e kapitel.
Planområde
Planområdet är beläget inom Sävelunds industriområde, 100 m nordväst om Västra stambanan, drygt två kilometer från Alingsås centrum
Status
Planen har antagits av kommunstyrelsen den 31 augusti 2026, §138.
Synpunkter
Det går inte att lämna synpunkter på förslaget längre.
Process
Samråd
Detaljplanen har under tiden 8 december 2025 – 9 januari 2026 varit ute på samråd.
Granskning
Detaljplanen har under tiden 8 maj 2026 – 31 maj 2026 varit ute på granskning.
Antagande
Efter granskningsskedet har synpunkter från granskningen sammanställts i ett granskningsutlåtande. Det finns att ta del av längre ner på sidan.
Planen antogs av kommunstyrelsen den 31 augusti 2026, §138.
Överklagan av detaljplanen måste komma in inom tre veckor från den dag då beslutet anslogs på kommunens digitala anslagstavla, den 3 september 2026. Den som inte har fått sina synpunkter tillgodosedda meddelas om att planen har antagits och en beskrivning om hur man kan överklaga beslutet.
Laga kraft
Om beslutet inte överklagas inom tre veckor efter att beslutet anslogs den 3 september 2026, får beslutet om att anta detaljplanen laga kraft.