Nyfikenhet och kritiskt tänkande när förskolan utforskar AI

Kan AI ge nya idéer och underlätta planeringen utan att ta över vårt eget tänkande? Den frågan stod i centrum när omkring 350 medarbetare i Alingsås kommuns förskolor deltog i en gemensam studiedag om artificiell intelligens, AI.

Den 26 oktober fick pedagoger och rektorer utforska AI tillsammans med Erik Bjurström, kommunens centrala förstelärare med inriktning mot AI. Eftermiddagen bjöd på kunskap, konkreta exempel och reflektioner. Målet var att skapa en gemensam grund för att förstå tekniken, utforska dess möjligheter och fundera över riskerna.

Nya möjligheter i förskolans vardag

AI kan bidra med idéer till undervisningen, underlätta planering och hjälpa till att strukturera information och pedagogisk dokumentation. Under studiedagen fick deltagarna se exempel på hur tekniken kan användas och inspireras till nya arbetssätt.

– Vi är i en fas i Alingsås kommun där mycket handlar om att förstå tekniken och lära oss om AI. Men det här är en teknik där det mänskliga är så viktigt. Det är vi professionella som styr tekniken och ser var den faktiskt kan skapa ett mervärde i verksamheten, säger Erik Bjurström.

AI kan alltså vara ett stöd i arbetet, men det är pedagogerna som avgör när och hur tekniken kan bidra till utveckling och skapa värde i förskolans vardag.

Källkritik och vetenskapligt förhållningssätt

AI kan ge felaktig information och presentera svar som verkar trovärdiga utan att vara det. Därför behöver informationen granskas och värderas utifrån tillförlitlighet, relevans och förskolans uppdrag. AI kan bidra med idéer och underlag, men svaren behöver alltid bedömas med ett källkritiskt och vetenskapligt förhållningssätt.

Under studiedagen lyftes också hur AI-tjänster kan förstärka stereotypa könsmönster i exempelvis bilder och texter. Förskolan har ett uppdrag att motverka begränsande könsmönster och behöver därför vara uppmärksam på vilka föreställningar och perspektiv som förmedlas.

Det handlar med andra ord inte bara om att lära sig använda tekniken, utan också om att kunna granska och värdera det som AI producerar. Pedagogernas kunskap, erfarenhet och professionella omdöme är avgörande för hur resultatet används.

Tankar från verksamheten

För att fånga upp reflektioner från verksamheten gjorde vi också ett nedslag på rektor Cecilia Chamouns förskolor Ekskogen, Stadsskogen och Älvdansen. Där återkom både nyfikenheten på AI och tankar om hur tekniken kan användas utan att ta över det egna tänkandet.

– AI kan vara ett jättebra hjälpmedel, men vi måste fortfarande tänka själva, vara kreativa och använda vårt sunda förnuft. Det handlar om att hitta en bra balans, säger Cecilia.

Pedagogerna lyfte också att AI kan bidra med inspiration och förslag som de kanske inte själva hade kommit på. Tekniken kan öppna för nya idéer och infallsvinklar, men behöver användas på ett sätt som utvecklar det egna tänkandet i stället för att ersätta det.

Under samtalen väcktes även frågor om hur barn uppfattar AI-genererat innehåll och hur de kan få möjlighet att utforska skillnaden mellan det som är sant och det som är påhittat. Det visar att AI väcker frågor som sträcker sig bortom själva tekniken och in i förskolans pedagogiska uppdrag.

Ett frö till fortsatt utforskande

Eftermiddagen bjöd på kunskap, skratt och kreativitet. Bland annat inspirerade en musikvideo skapad med hjälp av AI och visade på teknikens kreativa möjligheter.

– Det var en väldigt rolig dag med både skratt och kunskap. Det var mycket för personalen att ta till sig, men jag hoppas att det sådde ett frö eller två till att fortsätta utforska tekniken på ett nyfiket och informerat sätt, säger Erik Bjurström.

Studiedagen blev ett gemensamt första steg i arbetet med att utforska AI i förskolan. Nu fortsätter arbetet med att pröva möjligheter, ställa frågor och kritiskt granska hur tekniken kan användas i vardagen. Målet är att AI ska bidra till utveckling och nya idéer, med pedagogernas kompetens, kreativitet och relationer med barnen i centrum.