Möt Joel Pousette
Joel Pousette är psykolog och arbetar centralt med barn i våra förskolor.
Vad innebär ditt uppdrag som psykolog?
Jag tillför psykologisk kompetens till förskolan och utgör ett stöd i det pedagogiska arbetet med att främja barns hälsa, lärande och utveckling. Jag jobbar ihop med rektorer, specialpedagoger och personal i förskolan på flera nivåer. Både med att stödja individuella barn, grupper och i organisatoriska frågor. Jag träffar rektorer och specialpedagoger regelbundet i det som kallas barnhälsoteam. En vanlig arbetsuppgift är att träffa arbetslag på förskolor och hitta lösningar ihop på utmaningar de står inför.
Vad har du för bakgrund, varför valde du att bli psykolog?
Innan jag blev psykolog studerade jag litteraturvetenskap och språk. Jag har fortfarande med mig det intresset men insåg efterhand att jag ville ha ett yrke där man jobbar med människor. Under studietiden halkade jag in på att jobba med barn på ett bananskal men efter några år inom barn- och ungdomspsykiatrin var jag fast. Huvuddelen av min tid som psykolog har jag dock arbetat i pedagogisk verksamhet, som skolpsykolog. Nu för tiden är jag minst lika intresserad av utbildningsfrågor som psykologi…
Du arbetar med barn i förskolan, varför har du valt den inriktningen?
När jag jobbade som psykolog i skolan blev jag efterhand mer och mer fokuserad på att arbeta med tidiga insatser och att bidra till att alla barn får en bra start på sin skolgång.
När det dök upp en psykologtjänst i Alingsås som var vigd helt åt förskolan blev jag taggad på att söka den. Förskoleåren är en otroligt utvecklingsrik tid i barns liv och att få arbeta med att främja utveckling och lärande under de här åren är väldigt spännande!
I Alingsås kommun är ”nytänkare” ett av våra kärnvärden som beskriver vad vi står för. Vad innebär det för dig att vara nytänkande?
För mig innebär det att vara nyfiken på det jag möter i arbetet. Jag gillar att försöka förstå hur saker fungerar och att läsa in mig på nya områden, att få nya tankar och idéer och höra hur andra ser på saker. Om du blandar många olika sätt att se på ett fenomen så ser du ofta nya saker och möjligheter. Inte minst är barns perspektiv viktigt – det innebär ofta överraskningar.
På vilket sätt kan du i arbetet som psykolog bidra till nytänkande i verksamheten?
Bland det bästa med att jobba i skolan och förskolan är att vi behöver tänka tvärprofessionellt och blanda våra olika perspektiv och kunskapsområden. Som psykolog har jag vissa kunskaper om vad som främjar lärande, hälsa och utveckling. Men det viktigaste tror jag är att vara kreativa tillsammans och låta många olika synsätt och perspektiv ta plats.
Vad är det bästa med ditt arbete?
Det bästa är att arbeta för att göra skillnad för barn och unga och jobba i ett sammanhang som handlar om lärande och utveckling. Jag gillar också att arbeta ihop med andra. Det är ett arbete som är väldigt mångsidigt och det händer nya och oväntade saker hela tiden.
Jag tycker det är väldigt stimulerande att tänka i system och på flera nivåer. Det får man göra oavbrutet i mitt arbete eftersom det är så väldigt många olika saker som påverkar barns utveckling och välbefinnande.
Vilket lärande är du inne i just nu, utifrån ditt uppdrag som psykolog?
Som ny i förskolan är det väldigt spännande att försöka förstå verksamheten, förskolans historia och traditioner och hur den upplevs av barn, föräldrar och pedagoger. Jag håller också på att läsa in mig på vad som sker inom forskningen på förskolans område.
Vad händer inom ditt område just nu, vad arbetar du lite extra mycket med nu under våren 2026?
Vi jobbar mycket med att främja närvaro i förskolan och med övergångar. Hur kunskap om både organisationspsykologi och barns utveckling kan användas i det arbetet kommer jag fokusera en del på. Jag kommer också fundera mycket på effektfulla insatser för de barn som har allra störst utmaningar i förskolan.