Följ med på en inspirerande utflykt till Borås, där vi får en guidad tur av stadens offentliga konst och besöker Borås konstmuseum.
Program:
- 10:00: Vi möts vid Borås resecentrum för en 1 timmes guidad tur av offentlig konst, ledd av Kajsa Frostensson, curator offentlig konst.
- 12:00: Lunchrast. Ta med egen matsäck eller följ med för gemensam lunch.
- 13:00: Guidad visning av utställningen Beyond the Safe Zone på Borås konstmuseum. Utställningen samlar åtta internationella konstnärer och är curerad av Power Ekroth. Beyond the Safe Zone utforskar hur vi kan skapa trygghet och motstånd, särskilt för marginaliserade grupper. Utställningen tar avstamp i samtida konflikter och osäkerhet, och ställer frågan: När illusionen om säkra zoner försvinner, hur kan vi stärka känslan av säkerhet och gemenskap – både som individer och samhälle?
Praktisk information:
- Guidningarna är kostnadsfria.
- Deltagarna ordnar egen transport till Borås.
- Lunch ingår ej – ta med matsäck eller välj att äta tillsammans.
- Begränsat antal platser – max 20 deltagare.
- Anmälan görs via e-post till evenemang@alingsas.se från 1/8.
På bild: Vargen, offentligt konstverk i Borås av Nathalie Djurberg och Hans Berg. © Nathalie Djurberg & Hans Berg /Bildupphovsrätt 2025