Musik på slottet: Marie goes Piaf!

2 juli 2026, 18:00 - 20:00

jul 2
Musik på slottet: Marie goes Piaf!

Välkomna till en intim och gripande hyllning till Edith Piaf där Marie Arturén, ackompanjerad av pianisten Ulf Esborn, låter sångerna och livsödet bakom dem ta plats i en känslomättad kväll.

📍 Nolhaga Slott
📅 13 augusti
⏰ Kl. 18.00

Alltid fri entré!

Historien om och kring Edith Piafs liv är dramatisk. Hon föddes 19 december 1915. Hon växte upp på bordell, levde som tiggerska och prostituerad gatusångerska fram till den dagen hon ”upptäcks”, 20 år gammal. Hon blev en av Frankrikes absoluta största sångerskor genom tiderna. Paifs liv var som en berg-och dalbana med tvära kast. Hon levde stundom passionerat med någon, för något, för att i nästa stund falla djupt i depressioner och missbruk.

Det liv Edith Piaf levde tärde hårt på henne och hon gick bort 10 oktober 1963, endast 47 år gammal. Edith Piaf lär ha varit en kvinna som visste vad hon ville. För trots sin bakgrund, sitt leverne och missbruk, var hon en envis, viljestark, lojal, kämpande och generös kvinna.

Föreställningen är ett möte med människan Edith Piaf, och även en fin stund med sångerskan Marie Arturén och pianisten Ulf Esborn. Föreställningen tar ca 60 min.

Medverkande:

Marie Arturén – Berättare och Sångerska
Ulf Esborn – Pianist

Musik på slottet: Marie goes Piaf!

  • 2 juli 2026, 18:00 - 20:00
  • Längd: 2 timmar

Arrangör

Alingsås kommun