Kan vi leva godare och mer miljövänliga liv genom att härma naturen?

22 september 2025, 17:30 - 19:00

22 sep
Kan vi leva godare och mer miljövänliga liv genom att härma naturen?

Genom att lära av naturens mångfald, formgivning och resurssnåla lösningar kan vi bli mer miljö- och klimatsmarta och skapa vackrare platser och samhällen.

Föredrag av Fredrik Moberg

Kan vi leva goda liv inom planetens gränser genom att efterlikna naturens geniala lösningar? Författaren och biologen Fredrik Moberg, från Albaeco och Stockholm Resilience Centre vid Stockholms universitet, tar oss med på en resa genom biomimikryns värld och visar hur vi kan lära av naturens fantastiska mångfald för att hitta kreativa lösningar till dagens och framtidens klimat- och hållbarhetsutmaningar.
Han har skrivit böckerna Den uppfinningsrika planeten (2021) och Korallernas planet (2024).

Föreläsningen arrangeras i samarbete med Alingsås kommun (Agenda 2030 och folkhälsoarbetet), Sparbanksstiftelsen Alingsås, FOR GIVENESS?-projektet, HOPP ART och Alingsås teaterförening en del av Riksteatern.

Medverkande
– Fredrik Moberg, författare, forskare och hållbarhetskommunikatör, Albaeco och Stockholm Resilience Centre, Stockholms universitet
– Mats Alfredson från HOPP ART Ekonomisk förening och Birgitta Westergren Lenken, ordförande, Alingsås teaterförening en del av Riksteatern, medverkar i frågestunden efter föredraget.

En del av FOR GIVENESS?-projektet
Föredraget är en del av projektet ”FOR GIVENESS?- Vatten är ditt hus” som är en nyskriven scenkonstföreställning med premiär den 15/10 på Alströmerteatern och ett samarbete mellan Alingsås kommun, Sparbanksstiftelsen Alingsås, Alströmergymnasiet, Alingsås teaterförening en del av Riksteatern, HOPP ART, Trollhättans Stad, Skövde kommun samt Västra Götalandsregionens kulturnämnd.
Projektet tar fasta på mötet mellan konst, kultur och miljö- och hållbarhetsfrågor. Därför ingår också aktiviteter före föreställningen såsom föredrag och en minimässa i Alströmerteaterns foajé den 15/10.

Kan vi leva godare och mer miljövänliga liv genom att härma naturen?

  • 22 september 2025, 17:30 - 19:00
  • Längd: 1 timme 30 mins

Arrangör

Alingsås kulturhus

Forgiveness projektet