Barnkulturkalaset på Estrad Alingsås

24 januari 2026, 11:00 - 14:00

24 jan
Barnkulturkalaset på Estrad Alingsås

Välkommen till årets mest färgsprakande familjedag när Estrad förvandlas till ett stort äventyr fyllt av fantasi, lek och kultur. Lördagen den 24 januari står nyfikenhet och glädje i centrum och är du mellan 3 och 8 år kommer du att älska Barnkulturkalaset.

Här får du möta Alfons Åbergs Kulturhus, som framför på en teaterföreställning baserad på de älskade berättelserna Godnatt, Alfons Åberg och Ajabaja, Alfons Åberg. En varm, lekfull och igenkännbar stund för alla som tycker om sagor och vardagsäventyr.

Det blir också allt från hoppborgar till trubadurer där du får sjunga med i låtar från sagornas värld, testa att måla tillsammans med en konstnär, eller testa att själv stå i rampljuset med karaoke. Dagen avslutar vi med knattedisco.

Barnkulturkalaset erbjuder stund fylld av upplevelser, skaparglädje och sagolika möten. Det är en perfekt dag för familjer som vill uppleva kultur på ett lekfullt, tryggt och inspirerande sätt.

**Hålltider **

10.40 Arenan öppnar

11.00 Välkomst-pep

11.30 Trubadurer och sing along

12.00 Alfons Åbergs Kulturhus ger Aja Baja, Alfons Åberg och Godnatt, Alfons Åberg

12.30 Karaoke

13.00 Trubadurer och sing along

13.30 Knattedisco

11.00-14 00 Måla med konstnär

11.00-14 00 Hoppborgar

11.00-14 00 Alingsås Bibliotek tipsar om barnböcker

Praktisk information:

  • Starttid: 11:00
  • Målgrupp: Rekommenderas främst för barn 3–8 år, men alla barn och deras vuxna är välkomna
  • Barnvagnar: Plats finns att ställa barnvagnar.
  • Kiosk och fikabord
  • Garderob: 30 kr (Hela garderobsbeloppet går oavkortat till Alingsås Handbollklubb)
  • Barnmat: Mikrovågsugnar finns tillgängliga för uppvärmning av barnmat
  • För den som vill passa på att äta så har Skåål öppet och serverar en specialmeny där det kommer finnas pannkakor, köttbullar, pasta och burgare.

Barnkulturkalaset på Estrad Alingsås

  • 24 januari 2026, 11:00 - 14:00
  • Längd: 3 timmar