Internationella kvinnodagen 8 mars
Under vecka 10 anordnas ett flertal aktiviteter och evenemang med och av Alingsås kommun i samband med den internationella kvinnodagen.
Den internationella kvinnodagen infaller 8 mars varje år för att uppmärksamma flickor och kvinnors rättigheter över hela världen.
Tisdag 3 mars
Tjejkväll (för 13-18 år)
Tid: kl. 16-21
Plats: Ungdomsverksamheten Vingen, Utbildningens hus
Torsdag 5 mars
Pin- och plakatverkstad
Skapa nya slagord, skriv egna skyltar och umgås. Det kommer också finnas en kvinnohistorisk tipspromenad i Åmanska och Museiparken, där du har möjlighet att vinna Bianca Kronlöfs bok Brev till mannen.
Tid: kl. 16-19
Plats: Alingsås Kulturhus, Södra Ringgatan 3
Tjejjouren Olivia kommer sedan ha efterhäng på Bar Arketyp för de som vill.
Arrangör: Alingsås Kulturhus tillsammans med tjejjouren Olivia
Bianca Kronlöf
Skådespelaren och författaren Bianca Kronlöf gästar Alingsås för att tala om sin uppmärksammade bok Brev till mannen. I boken skriver hon till män hon mött – eller kanske möter i framtiden – med brev riktade till pappan, farfadern, den ofödde sonen. Föreläsningen bjuder på insikter om maskulinitet, våld och mäns möjligheter att engagera sig i jämställdhetsfrågor.
Tid: kl. 18-19
Plats: Alingsås Kulturhus, Södra Ringgatan 3
Läs mer om Bianca Kronlöf i evenemanget.
Söndag 8 mars
Räddningstjänstens prova på-dag för kvinnor
På den internationella kvinnodagen bjuder Alingsås och Vårgårda Räddningstjänstförbund in dig som är kvinna och 18 år eller äldre till en inspirerande och aktiv dag.
Under dagen får du en inblick i hur det är att arbeta som heltidsbrandman eller räddningstjänstpersonal i beredskap (RIB), vilka typer av larm som kommer in och hur arbetsdagar kan se ut.
Tid: kl. 9-14.30
Plats: Alingsås räddningsstation, Tokebackavägen 11
Anmälan: Senast 3 mars via detta formulär, det finns ett begränsat antal platser.