Alströmergymnasiet
HP-elever arbetar
HP-elever arbetar med uppgifter

Handels- och administrationsprogrammet

Programblad längst ner på sidan

 

På detta program får du en bred utbildning som förbereder dig för kommersiella och administrativa uppgifter inom näringsgliv och förvaltning. Genom ditt val av kurser kan du inrikta dina studier mot områden som intresserar dig. Du kan utbilda dig för yrken inom inköp, försäljning, ekonomi eller kontor.

 
Handels- och administrationsprogrammet har fått en ny och delvis annorlunda utformning på Alströmergymnasiet. Kurserna i handel, administration och ekonomi utgår från ett s.k. övningsföretag som klassen bygger upp med ett riktigt företag som modell. Du och dina kamrater ägnar minst en dag i veckan åt affärer med andra övningsföretag. Ni köper och säljer, tar hand om administration, och sköter ekonomin. Sättet att arbeta är verklighetstroget och spännande.

I övningsföretaget får du träna och utveckla både din självständighet och din förmåga att samarbeta med andra. Du och dina kamrater "roterar" mellan olika avdelningar. Ni tar egna beslut och initiativ för att hantera de problem och möjligheter som dyker upp.

 

Du får en grundträning i att förstå "hur det fungerar" i ett modernt företag och med kunskaperna ökar ditt självförtroende. Kunskaperna och självförtroendet kommer du att ha glädje av när du kommer ut i arbetslivet efter skolan.

Redan i åk 1 börjar du övningsföretaget. I åk 3 kommer nästa steg i din utbildning, den arbetsplatsförlagda utbildningen (APU). Två dagar i veckan under hela läsåret arbetar du på ett företag. Du får lära dig företagets sätt att arbeta med olika rutiner. Det innebär att du ges en allsidig utbildning inom företagets olika delar

Programmål

Syfte
Handels- och administrationsprogrammet syftar till att ge grundläggande kunskaper för arbete inom varuhandel och tjänsteproduktion samt till att utveckla insikter i företagandets villkor. Programmet syftar även till att ge en grund för ett fortsatt lärande i arbetslivet samt för vidare studier.

Programmets karaktär och uppbyggnad
Handels- och administrationsprogrammets kärna är service och de kunskaper som krävs för arbete inom tjänstesektorn, bland annat inom verksamhetsområden som handel, resor och turism. Utbildningen ger både en bred bas för yrkesverksamhet inom handel med varor och tjänster och en möjlighet till specialisering. Ekonomi, administration och service är viktiga delar i utbildningen, liksom förståelse av betydelsen av affärsmässighet och företagsamhet.

Den elektroniska handeln påverkar handeln alltmer och försäljning och marknadsföring via Internet ökar. Kunskap om administrativa tekniker och förmåga att använda den moderna informationstekniken i skilda sammanhang är därför viktiga inslag i utbildningen. Service- och produktkunskap i kombination med kännedom om samhällets lagar och förordningar är av avgörande betydelse för att skapa förtroende för produkt, företag och säljare.

Att sälja innebär även att i olika miljöer kunna visa upp, skylta eller ställa ut ett budskap, en vara eller en tjänst och att kunna ge konsumenten information. Utbildningen fokuserar därför på dessa delar. Ökande turism och internationella handelsförbindelser gör att språkkunskaper är viktiga inom utbildningens yrkesområden, liksom förståelse för andra kulturmönster.

Många handelsföretag är transnationella, vilket också innebär en vidgad arbetsmarknad med möjligheter arbeten utomlands. Miljöperspektivet präglar utbildningen både vad gäller fysisk och psykosocial arbetsmiljö och vad gäller förutsättningarna för en ekologiskt hållbar utveckling. Hänsyn till miljö, ekologi och hälsa får en mer framträdande roll genom miljömärkta varor, resurshushållning och kretsloppstänkande.

I utbildningen behandlas även sådana etiska frågeställningar och krav på kvalitet som påverkar kundernas inköpsval. Samverkan mellan kärnämnen och karaktärsämnen är en förutsättning för att skapa helhet i utbildningen och för att utveckla den kompetens som handels-och administrationsprogrammet syftar till.

Den arbetsplatsförlagda utbildningen utgör en viktig del av utbildningen. Eleven får möta de reella krav som yrket ställer och utveckla förståelse av den yrkeskultur som råder inom olika verksamhetsområden. Handels- och administrationsprogrammet har två nationella inriktningar: handel och service samt turism och resor.


Skolan skall ansvara för att eleverna vid fullföljd utbildning:

 

  • kan arbeta på ett serviceinriktat och ansvarsfullt sätt och har förmåga att lösa problem inom verksamhetsområdet,
  • har god bransch- och produktkunskap och kan informera om produkter på ett relevant sätt,
  • har förmåga att planera, analysera och utföra arbetsuppgifter i samband med handel och tjänsteproduktion,
  • kan diskutera och ta ställning till frågor kring etik och kvalitet inom verksamhetsområdet,
  • kan kommunicera på svenska och engelska med sikte på behovet i yrket, samhällslivet och vidare studier,
  • kan använda informations- och kommunikationsteknik inom verksamhetsområdet,
  • har kunskaper om faktorer som påverkar hälsa och säkerhet och har kännedom om hur arbetsmiljöfrågor hanteras inom berörda verksamheter samt kan verka för en god fysisk och psykosocial arbetsmiljö,
  • har insikt om hur kretsloppstänkande kan tillämpas samt hur resurs- och energihushållning kan användas inom de verksamheter som utbildningen berör,
  • har kännedom om de bestämmelser och internationella överenskommelser som gäller för området.

 

 

I affärskontakterna med andra företag får du träning i EDI - elektroniska affärer som kommer att spela en viktig roll på morgon dagens marknad. Du kommer också att lära dig att arbeta med e-mail och Internet, både för att söka information och för att få nya affärskontakter.