Bygga, bo och miljö
Parkarbetare Daniel och Jossi från Härryda kommun gästplanterar i Plantaget.
Parkarbetare Daniel och Jossi från Härryda kommun gästplanterar i Plantaget.

Gästplantering i Plantaget

Nu är gästrabatten i Plantaget planterad av årets gästplanterare som är Härryda kommun.

Sedan flera år tillbaka har park- och naturavdelningen på Alingsås kommun bjudit i en gästplanterare som får fria händer att plantera i en så kallad gästrabatt i Plantaget. I år är det Härryda kommun som har tackat ja till inbjudan.

Årets tema

Temat de valt är tacksamt och på allas läppar; vädret. Genom att använda växter med olika karaktär och färg gestaltar de vädret på ett levande sätt. Knallgula tagetes används till att forma en blixt som slår ner i en bränd stock. Parkarbetarna berättar att de har valt ut den dramatiskt formade stocken och bränt den. Riddarsporrens blåa färg symboliserar regnvattnets framfart.  

Rabatten ändrar karaktär under hela sommarperioden allt eftersom växterna etablerar sig. Så besök gärna Plantaget flera gånger under sommaren.

Tema och växtval är uttänkt av Härrydas parkmästare Katrine Hermansson. Planteringen utfördes av Katrine och hennes medarbetare Daniel och Jossi.

Fakta om Plantaget

Plantaget är en av Alingsås stadsparker och ligger precis norr om stadskärnan. Plantagets stora vackra träd består främst av bok. Mitt i parken finns en öppen plats som kantas av perennrabatter med idegranshäckar som fondvägg. Mitt på denna plats finns en fontän som är gjord av stenhuggare Linkas från Alingsås. Här finns också ett schackspel.

Växtlista och växtplan

Se växtplan i bifogad pdf nedan.

Amaranthus cruentus 'Oeschberg'
Anthirrinum majus Snapshot Yellow
Bidens ferulifolia Goldita
Brassica Peacock Red
Canna x generalis Gul
Delphinium grandiflorum Summer Blues
Dicondra argentea Silver Falls
Gaillardia grandiflora
Gypsophila elegans
Helianthus annus Pacino Gold
Heucera mörk röd
Hibiscus 'Red Shield'
Laurentia hybrida Blue
Lobelia erinus compacta Riviera Skyblue
Lobelia pendula Regatta Skyblue
Petunia Surfinia Victorian Yellow
Ricinus gibsonii
Tagetes Bonanza Golden
Tagetes Bonanza Yellow
Tagetes erecta 'Inca Primrose'